Kilka ciekawostek o Dublinie.


Moore Street, Henry Street, Drogheda Street (obecnie O’Connell Street), Earl Street. Te wszystkie nazwy ulic w Dublinie nadane są ku pamięci jednego człowieka.  Nadał je zresztą sam. Był to Henry Moore, Earl of Drogheda. Miał w sumie przyjemną pracę. Jego zadaniem było wymyślanie nazw ulicom.

 Bleeding Horse. Jeden z najstarszych pubów w Dublinie. Działa najpewniej od 300 lat, prawdopodobnie dłużej. Skąd nazwa? Są różne wersje. Najsławniejsza mówi, że w tym miejscu po bitwie pod Ratchmines w 1649 próbowano leczyć ranne w bitwie konie. Inna twierdzi, że nazwa pochodzi od upuszczania krwi koniom, metoda ta w dawnych czasach była środkiem na każdą końską chorobę. Nacinano żyłę na szyi i upuszczano krew. Przez długi czas szyld z podobizną konia z krwawiącym karkiem wisiał nad drzwiami wejściowymi do pubu.

 Leopardstown. Dawna nazwa Leperstown. Nazwa Lepers Town (Baile na Lobhar) pochodzi od miejsca rekonwalescencji dla trędowatych (pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z roku 1230) i była używana do około osiemnastego wieku kiedy to zmieniono ją na używaną do dzisiaj Leopardstown. Przypuszcza się, że do zmiany nazwy przyczynili sie handlarze ziemią gdyż jak w sumie słusznie uważali, teren z trądem w nazwie nie przyczyni się do wzrostu cen obszarów pod zabudowę.

MooreStreet1961

Moore Street 1961

źródło:  http://www.irishhistorylinks.net/

Reklamy

3 Komentarze

  1. Bardzo ciekawe…

  2. Natrafiłam na Twojego bloga dopiero niedawno a mieszkam w Irlandii już 9 lat. Bardzo ciekawy blog, bo sama interesuję się historią tego miasta (i okolic). Gratuluję pomysłu.

  3. Do ciekawostek o Dublinie dodałabym – skoro o historii mowa – informację,że w hotelu Shelbourne nieopodal St Stephens Green, w czasie II WŚ, pracował brat Adolfa Hitlera. W ogóle interesująca w Irlandii jest specyficzna sympatia do nazistowskich Niemiec.Nawet na Great Sugar Loaf (najwyższy szczyt w górach Wicklow), to także miejsce gdzie można zobaczyć napis prawdopodobnie pochodzacy z przełomu lat 30tych i 40tych XX w – „musimy zabezpieczyć przyszłość naszą i naszych białych dzieci”. Nikt do końca nie wie, skąd wziął się ten napis. Wyrazy sympatii dla Niemiec, Irlandczycy tłumaczą to faktem,że Niemcy walczyli (podobnie jak oni sami) z Anglikami. Irlandia jako jedyny kraj na świecie – wysłała w maju 1945 roku do Niemiec – o zgrozo – kondolencje z okazji śmierci Hitlera.Sporo SSmanów znalazło w Irlandii schronienie po II WŚ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Moja Zielona Irlandia

Z przeszłości Irlandii różne historie

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Dookoła Irlandii z Pendragonem

Z przeszłości Irlandii różne historie

Ignormatyk

Blogito ergo sum

~ Saol ar Ceilteach ~

May the hills of Ireland carress you...and her rivers and lakes bless you...

W krainie deszczowców..

blog o życiu w Dublinie i Irlandii

%d blogerów lubi to: